True Detective

17.03.2019

O seriáli

V Česku a na Slovensku vysielaný pod názvom Temný prípad, je americký kriminálno-dramatický televízny seriál, ktorý vysiela stanica HBO od roku 2014.

1.séria

V 1. sérii sa dej sústreďuje na dvoch detektívov a bývalých parťákov, ktorí v 90. rokoch pôsobili na oddelení vrážd v Louisiane. V roku 2012 z doposiaľ nejasných dôvodov podstupujú rady výsluchov. Vyšetrovatelia sa vypytujú na ich najznámejší prípad - brutálnu vraždu prostitútky z roku 1995, ktorú pravdepodobne spáchal sériový vrah so znepokojivými okultnými sklonmi. Zatiaľ čo sa Hart a Cohle vracajú späť k neukončenému prípadu, ich osobné príbehy a často napäté vzťahy vyplávajú na povrch a stávajú sa ústrednou témou. 

Môj názor

Tentokrát budem hodnotiť len prvú sériu, pretože tú už v mojich očiach neprekoná asi nič. Každá jedna séria je totiž založená na inom prípade. Nie veľmi dobre zvládnutá druhá séria ma neoslovila vôbec, po druhej časti som to vzdala. No a tretiu sériu som síce videla celú, no budem sa opakovať - na prvú sériu jednoducho nemala.

Je nespočetné množstvo vecí, ktoré si tu neviem vynachváliť, ale čo je úplne najviac - herecké obsadenie - Woody Harrelson a Matthew McConaughey, pretože sú to naozaj páni herci. Myslím, že Matthew tu získal za rolu Rusta Cohlea Oscara a niet sa čomu diviť, pretože to hrá bravúrne a aj jeho postava je skvele napísaná.
Určite stoja za povšimnutie aj dialógy, ktoré sú mnohokrát úsmevné a príjemne odľahčia celkovú temnú atmosféru. Veľkú úlohu tu zahrali aj maskéri, ktorí týchto dvoch týpkov neskutočne pretvoria na svoju "budúcu verziu" a tí celý príbeh vyrozprávajú z tohto obdobia.

Trúfam si tvrdiť, že True Detective patrí medzi seriálovú špičku a pre mňa osobne je to to najlepšie, čo som videla zo žánru krimi/thriller/mystery.