Tamara Šimončíková Heribanová - Pendleri

08.06.2019

Žáner: filozofický/spoločenský román
Väzba: pevná
Počet strán: 272


O knihe

Dá sa láska cez hranicu tisícročí zamknúť na niekoľko rokov do poštovej schránky na železničnej stanici?
A kde hľadať kľúč, ak je v kabáte primnoho dier?

Román Pendleri je aj o hľadaní strateného a cielene zamlčaného. Martin prechádza rekonštrukciou vlastnej minulosti, prepojenej na obdobie počiatku novodobého nomádstva, keď sa po otvorení hraníc mnohí rozpŕchli a prvá generácia slovenských študentov začala navštevovať rakúske školy. Pašovanie kartónov cigariet v neónových lampách, život na perónoch, v kupé vagónov, predčasné dospievanie, prepadnutie sa do závislostí a vlastných klamstiev. Môj názor

V prvom rade by som chcela vyzdvihnúť nádhernú obálku, ktorou sú podľa mňa Tamarine knihy charakteristické. Už ako prvá má očarila Malá doba ľadová a tá ma, bohužiaľ, zaujala aj svojím obsahom oveľa viac.

Pendlerov som si kúpila bez toho, aby som si dopredu prečítala obsah. Jednoducho som sa chcela nechať prekvapiť. A to sa im maximálne podarilo, pretože som čakala, že si v knihe nájdem aspoň niečo "svoje". Žiaľ, nenašla. Mňa celý príbeh zanechal úplne chladnou, dokonca ani plytká romanca odohrávajúca sa v pozadí nepomohla, čo ma celkom mrzí, pretože som sa na Pendlerov dosť tešila.

Dôvodov, prečo ma kniha neoslovila, mám hneď niekoľko. Veľmi mi vadila Tamarina snaha o sofistikovanosť viet, v ktorých som sa pomaly ale isto strácala. Nie, že by sa im nedalo rozumieť, ale každú jednu sa snažila vyšperkovať tak, že už to bolo jednoducho príliš. Menej je niekedy viac. Známa veta, ktorá platí jednoducho všade a pri knihách obzvlášť.
Námet ma takisto nezaujal, nakoľko som sa nevedela úplne vcítiť do deja zasadeného do deväťdesiatych rokov.

Túto knihu by snáď vedeli oceniť tí, ktorí si týmto obdobím sami prešli a zažili možno aj rovnaké situácie opísané v nej. Mne bolo celé to každodenné 'pendlovanie' medzi Bratislavou a Viedňou cudzie.

Beriem to tak, že nie vždy sa vám dostane do rúk kniha, ktorá vám sadne, ale aj o tom to čítanie je. Najradšej by som písala len pozitívne recenzie, ale tak to proste nefunguje:-).
Mrzí ma to, ale pre mňa sú Pendleri zatiaľ najväčším tohtoročným knižným sklamaním.