Péter Gárdos - Ranná horúčka

21.04.2019

Žáner: ľúbostný/historický román
Väzba: pevná
Počet strán: 232

O knihe

Švédsko 1945. Dvadsaťpäťročného Miklósa transportujú z koncentračného tábora Bergen-Belsen na švédsky ostrov Gotland. Potom si v rehabilitačnej nemocnici znovu vypočuje rozsudok smrti: švédsky lekár mu pre neliečenú tuberkulózu dáva šesť mesiacov života. No Miklós vyhlási osudu vojnu. Napíše list všetkým stosedemnástim maďarským dievčinám, ktoré sa vo Švédsku zotavujú, s úmyslom vziať si jednu z nich za manželku. Čoskoro objaví tú pravú - uchvátia ho pôvabné riadky a fascinujúci štýl devätnásťročnej Lili.

"Moji rodičia si písali šesť mesiacov, kým sa v Štokholme zosobášili. Päťdesiat rokov som o existencii tých listov nevedel. Po otcovej smrti mi mama len tak mimochodom posunula dve kôpky listov previazané nevädzovomodrou a šarlátovou hodvábnou stužkou. Dlho som nebol schopný sa týmto príbehom zaoberať - potom som po desiatich rokoch napísal prvú verziu románu. Mal som obrovské šťastie, že neskôr som príbeh lásky svojich rodičov mohol aj režírovať."


Môj názor

Na tejto knihe ma v prvom rade zaujalo to, že ide o skutočný príbeh v povojnovom období a čo ho robí ešte výnimočnejším je práve to, akým spôsobom je čitateľovi podaný.  
Príbeh totiž rozpráva syn dvoch mladých ľudí, Lili a Miklósa, ktorí sa spoznajú cez listy.
Jedného dňa lekár Miklósovi oznámi, že jeho tuberkulóza je v takom pokročilom štádiu, že mu zostáva len posledných šesť mesiacov života. Ranná horúčka je jedným z príznakov tejto zákernej infekčnej choroby.
Miklós však túto odpornú diagnózu odmieta a bojuje zo všetkých síl. Iní by na jeho mieste chorobe podľahli, on sa však za žiadnu cenu nevzdáva a to je nesmierne obdivuhodné.

Rozhodne sa napísať úplne identické listy stosedemnástim maďarským ženám, ktoré sú ošetrované vo švédskych rehabilitačných táboroch. Avšak jediným rozdielom je zakaždým iné oslovenie. Zaumieni si, že sa s jednou z nich ožení.
Miklós sa nedokáže zastaviť. Písanie má naňho blahodarný vplyv, pomáha mu vidieť do hĺbky vecí, navyše ho úprimne zaujímajú osudy týchto žien.
S mnohými ženami vedie úctyhodnú korešpondenciu, no len jeden jediný list ho očarí natoľko, že ihneď vie, že jeho autorka je tá pravá. Lili.
Dohodnú si stretnutie, ktoré je v podstate rande naslepo. Ani jeden z nich však netuší, ako ten druhý vyzerá. 

"Už tridsať hodín sa môj život rúti,
po koľajach v nekonečnej púti.
Do zrkadla pozriem, aké zvláštne,
teraz cítim iba prosté šťastie.

Idea ma čaká, tá ma na boj budí,
som verným druhom miliónov ľudí.
Ľahkosť, jas a krása ku mne vkročí,
keď mi svietia hviezdy - tvoje oči!"


Bolo pre mňa veľmi zaujímavé čítať dej, ktorý je obohatený úryvkami z listov a takisto mnohými básňami, ktoré napísal sám Miklós pre jeho milovanú Lili.
Ranná horúčka je veľmi krásny a nezvyčajný ľúbostný príbeh dvoch ľudí, ktorí prežili hrôzy holokaustu. Vrelo odporúčam ľuďom, ktorých zaujímajú knihy s tematikou druhej svetovej vojny i to, čo sa dialo po nej.
Aj napriek tomu, že som už od začiatku knihy vedela, ako sa príbeh skončí, zanechal vo mne silný dojem a veľmi sa teším na jeho filmové spracovanie.