Paul Kalanithi - Môj posledný výdych

06.06.2019

Žáner: autobiografický román
Väzba: pevná
Počet strán: 280


O knihe

Neskutočne silná a nádherná kniha mladého neurológa, ktorého život zmenila nevyliečiteľná choroba, si kladie dôležitú otázku - pre čo sa naozaj oplatí žiť?

Paulovi Kalanithimu bola v 36 rokoch diagnostikovaná rakovina pľúc v štvrtom štádiu. Zo dňa na deň sa z lekára čeliacemu umieraniu stal pacient bojujúci o vlastný život. Z ničoho nič sa budúcnosť jeho a jeho ženy zmenila na nič.
Čo je v živote naozaj dôležité, keď čelíte smrti?
Čo by ste robili, ak by vás nečakala žiadna budúcnosť?

"Hoci umieram, kým naozaj nezomriem, stále žijem."Môj názor

Tejto knihe som sa dlhšie vyhýbala. Nebola som si totiž istá, či ma nadchne téma lekárskeho prostredia, ale nakoľko mám skutočné príbehy veľmi rada a tento bol dosť ospevovaný, skúsila som. A ani trochu neľutujem. Je to naozaj krásne a emotívne napísaný príbeh, ktorý ma chytil za srdce.

Paul v podstate zhrnul celý svoj život do jednej knihy. Všetky opísané udalosti sú jeho spomienkami na reálne životné situácie. Opisuje tu všetky etapy jeho života, či už jeho študentské časy na vysokej škole, prácu lekára (navyše sa dozvedáme o mnohých jeho prípadoch na sále, pri niektorých mi naozaj zostala sánka visieť) a v konečnom dôsledku aj obdobie pred smrťou.

Príbeh začína predslovom Paulovho kolegu Abrahama. Rozpráva o tom, ako Paula vnímal on a aj o tom, ako ho naozaj spoznal až po jeho smrti.
Aj napriek tomu, že som od začiatku vedela, ako sa to celé pre Paula skončí, nesmierne ma dojal jeho odchod na druhý svet. A tak isto aj spôsob, akým sa jeho žena starala o to, aby čas, ktorý mu zostával, strávil najlepšie ako je možné.

Tento príbeh je spoveďou mladého neurochirurga, ktorý si zaslúži obdiv nejedného z nás. Či už pre jeho silu a odvahu, ale i zmierenie sa s diagnózou, ktorá sa nedá nijako zvrátiť ani obísť. Jednoducho ju prijal ako niečo, čo patrí k životu.

Je mnoho kníh, prostredníctvom ktorých môžete nahliadnuť do lekárskeho prostredia, no zároveň vám nemusia dať vôbec nič. Táto kniha mne osobne dala veľa. Po dočítaní vás prinúti zamyslieť sa nad tým, aký krehký vlastne život je a ako sa všetko môže v sekunde zmeniť. Ak máte to šťastie, že ste zdraví, máte všetko. Všetko ostatné, čo mnohokrát zbytočne riešime, sú veci nepodstatné. Tak sa na chvíľku zastavme a zamyslime sa: Sú naše problémy naozaj až také strašné?