Paolo Giordano - Osamelosť prvočísiel

12.08.2019

Žáner: novodobý/spoločenský román
Väzba: pevná s prebalom
Počet strán: 264


O knihe


V centre príbehu plného napätia stoja nezvyčajné príbehy Alice a Mattiu, oba kruto poznačené traumatickým zážitkom z detstva. Hlavné postavy si túto traumu nesú so sebou ako znamenie vypálené na čele celým detstvom a dospievaním až do dospelého veku. Ich osudy sa pretnú a obaja zistia, že sú si nesmierne blízki, no zároveň aj nespojiteľne vzdialení, odsúdení na osamelý život prvočíselných dvojčiat, ktoré sa nijako nemôžu dotknúť jeden druhého. 


"Prvočísla sú deliteľné len číslom jeden a samými sebou. Sú to podozrivé a osamelé čísla, a preto sa Mattiovi videli prekrásne. Inokedy ich zase podozrieval, že aj ony by boli rady rovnaké ako ostatné čísla, ale z nejakého dôvodu toho neboli schopné."Môj názor

Po Požieračoch neba som sa už len z princípu tak trochu aj bála púšťať do ďalšej z Paolových kníh - veď čo ak po takej pecke nepríde nič iné, len sklamanie?
Moje obavy sa však nepotvrdili, práve naopak. Povedala by som, že Osamelosť prvočísiel sa mi páčila ešte o kus viac. Tu mi stačilo prvých šesť strán a kniha ma okamžite presvedčila o tom, že bola tou správnou voľbou. Už som ju z rúk nepustila.

Príbeh rozpráva o dvoch prvočíslach, ktorých životy sú poznačené určitou tragédiou. Každý z nich má za sebou svoju minulosť, ktorá ho definuje a zároveň tak veľmi odlišuje od ostatných.
Práve tá je totiž jeden z dôvodov, prečo nedokážu zapadnúť medzi tých "normálnych".

Zrejme nie je veľkým tajomstvom (a dúfam, že nič nepokazím tým, ak poviem), že Paolove knihy sa vyznačujú všetkým možným, len nie happy endom. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade, čo mne osobne naozaj neprekáža, práve naopak - z mojej strany je to vítané obzvláštnenie. Veď happy endy sú v dnešnej dobe celkom klišé, však?:)
Ak by tento príbeh skončil šťastne, už by to jednoducho nebolo ono. Už by to nebol príbeh Mattia a Alice, pretože po prečítaní nadobudnete pocit, že to tak naozaj malo byť.

Postavy Alice a Mattia sú nesmierne sympatické, je prakticky nemožné si ich neobľúbiť. Súcit je v tomto prípade namieste, pretože v živote to naozaj nemali jednoduché a to ich poznačilo po zvyšok ich osamelého života. Osamelého však len do istého bodu - kým sa títo dvaja zázračným spôsobom nestretnú. 
Ja som sa do príbehu týchto dvoch vyslovene zamilovala a ich osudy zaiste ani vám nebudú ľahostajné. Veď posúďte sami. 

V poslednej dobe mám šťastie a veľakrát sa mi stáva, že siahnem po knihách, ktoré majú aj filmové spracovanie. Na tento film sa chystám, odkedy som prečítala knihu a pevne verím, že sa jej aspoň trocha priblíži. A ak bude aspoň spolovice taký dobrý, máte sa na čo tešiť:-).