Nathan Filer - Šok z pádu

31.07.2019

Žáner: novodobý/súčasný román
Väzba: pevná s prebalom
Počet strán: 288O knihe

Šok z pádu je výnimočne dobre napísaná kniha. Osobitý štýl autora odráža zložitý svet, v ktorom Matthew žije. Navyše, Filer má cit pre temnú komédiu života a Matthew je charizmatická postava, ktorá vás upúta, aj keď sa mu svet rúca. Čitateľ si napriek ťaživej téme príbeh užíva, je ním priam fascinovaný, pretože predstavuje isté tabu. U tínedžera Matthewa Holmesa naplno prepukne schizofrénia po náhlej smrti jeho brata Simona, ktorý počas rodinnej dovolenky utrpel úraz, pri ktorom zomrel. Zdá sa, že Simon ovplyvňuje život svojej rodiny aj po smrti. 

"Aj ja mám brata."
"Ó, naozaj?"
"Áno. Bol starší ako ja. Boli sme dobrí kamoši. Ale teraz je mŕtvy a tak..."


Môj názor

Tento príbeh ponúka veľmi zaujímavý pohľad na svet očami mladého človeka, ktorému diagnostikovali schizofréniu.

Hoci mnoho ľudí túto knihu považuje za 'ľahkú', mne pripadala obsahovo náročná. Či už kvôli téme, ktorú by som zaradila medzi tie vážnejšie a povedala by som, že v spoločnosti stále tak trochu tabu (neľútostná diagnóza, ktorá chlapcovi obrátila život hore nohami), ale takisto aj kvôli mnohým myšlienkam, ktoré celkom určite stoja za pozornosť a ktoré vám zotrvajú v hlave ešte dlho.

Pre mňa je tento príbeh iný ako ostatné. Možno práve tým, akou formou je podaný - rozprávačom je totiž sám Matthew, ktorý má len 19 rokov. Celý príbeh podáva retrospektívne, čiže tie najrelevantnejšie časti príbehu sa odhaľujú postupne, a to bolo pre mňa veľmi príjemným spestrením.

Jedného dňa sa v Mattovej rodine stane tragédia. Všetkým je jasné, že ich život už nikdy nebude ako predtým, no Matthew to celé berie oveľa osobnejšie. On má totiž obrovské výčitky. Rúca sa mu celý svet a cíti sa byť zodpovedný za to, čo sa stalo. 
Hneď na začiatku sa dozvedáme o nešťastnej udalosti, smrti jeho brata Simona, dôvod však nie je známy, všetky okolnosti autor odkrýva až na konci knihy.

Nebola to síce úplne najlepšia kniha, aká sa mi dostala do rúk, ale myslím si, že je naozaj niečím výnimočná. Keď sa rozhodnete čítať ju, aspoň trochu vám pomôže pochopiť svet a celkové vnímanie človeka trpiaceho schizofréniou.