Michaela Ella Hajduková - ZlatovláSSka

29.04.2019

Žáner: historický román
Väzba: pevná
Počet strán: 416 

O knihe

Život Sanny Schlosserovej je utrpením. Pripadá jej ako pomalá cesta do pekla, lemovaná cintorínom. Nebyť však podivnej udalosti, ktorá sa stala na úsvite jedného augustového dňa, vyvíjal by sa celkom inak. Keby nie jej náhlej výnimočnosti, nikdy by nevidela sterilizovanie žien a dievčat v Osvienčime, nepodstúpila ponižujúce deflorovanie v lebensbornskom dome, neokúsila bolesť na vyšetrovacích stoloch Clauberga, Schultza a Schumanna, nespoznala desivý úsmev doktora Mengeleho, nestratila najlepšiu priateľku Rivku...
...ale ani by nestretla Gabriela. Gabriela, ktorý by šiel po ňu aj do pekla. A možno tam napokon aj šiel. 


"Ako ťa z tohto vysekali?" spýtal sa šokovane a neprítomne hladkal zjazvenú pokožku. Ach, Gabriel, keby si videl, ako vyzerá moje telo - pomyslela som si zdrvene.
Pokrčila som plecami. "Zázrak. A najlepší ríšski lekári. A hlavne...našli ma veľmi skoro. Nenechajú ma zomrieť. Niečo v sebe mám a oni to veľmi chcú. A keď to dostanú, je možné, že celý svet bude oblečený do našej vlajky."

Nemecká ríša, 1942.

Môj názor

Rozhodne patrím k tým, ktorých Hajduková zaujala hneď po prvej prečítanej knihe. Aj napriek tomu, že existuje mnoho kníh s touto tematikou, tento príbeh je naozaj originálny a rozhodne má čo ponúknuť. Doposiaľ som čítala z tejto sorty len knihy, ktoré boli skutočnými príbehmi. A jedným z dôvodov, prečo som si chcela ZlatovláSSku prečítať je ten, že síce je to príbeh podložený faktami, ale z väčšej časti tu odohrala svoju úlohu autorkina fantázia. A aj keď je to fikcia, dej pôsobí dôveryhodne a čitateľ má pocit, že naozaj ide o skutočný príbeh. Nebyť tej "anomálie", ktorou je Sanna obdarovaná, celkom by som tomu uverila.

Bola som veľmi milo prekvapená, keď som si popri čítaní "googlila" rôzne použité informácie a zistila, že sú pravdivé, teda sa v minulosti naozaj odohrali. V príbehu sú spomínané takisto rôzne pokusy, ktoré lekári na väzňoch vykonávali, čo sa určite nikomu nečíta ľahko. Môj názor je však taký, že treba čítať aj o tomto. A to najmä preto, aby sme sa poučili a oboznámili s tým, čo sa dialo a aby sa história už viac neopakovala.

"Rivka drží moju ruku až bolestivo silno, deti stále plačú, sestry sa snažia prosiť alebo zistiť, čo sa robí. Všetko mi splýva do jedného nepríjemného hrozného zvuku. Musíme hore, ženú nás ako dobytok a potom sa dvere s hrmotom zatvoria."Priznám sa, že som mala viackrát pocit, že knihu zrejme ani nedočítam. Nie však preto, že by ma dej nudil, ale niektoré pasáže boli pre mňa zdĺhavé a keby mala knižka menej strán, určite by autorka spravila len dobre. Niektoré kapitoly mi prišli zbytočné a pôsobili silene, len aby dej ešte viac natiahla.

Čo sa postáv týka, autorka sa s ich opismi naozaj vyhrala. Vďaka nim som si veľmi rýchlo dokázala vytvoriť vzťah hneď k viacerým z nich. Samozrejme u mňa vedie dobrosrdečná hlavná hrdinka, Sanna, ktorej život pripomína ozajstné peklo. Všetko to, čím si prešla, sa na nej značne podpísalo a kým nespozná Gabriela, nevie čo je to láska. Vďaka tejto dvojici je dej troška okrášlený romantikou, ktorá je tu vykreslená tak pekne, až máte pocit, že sa to deje vám:-) 

Takisto zbožňujem, ak sú do príbehu zakomponované postavy, ktoré sa významne dejovo vyvíjajú. Takouto postavou je Britta. Zo začiatku je nekompromisnou vlastenkyňou, hrdou Nemkou, ktorá dbá na režim a poslušne žije podľa pravidiel Ríše. Postupne však zisťuje, čo sa za ostnatými drôtmi odohráva s nevinnými ľuďmi a celá situácia jej vôbec nie je ľahostajná. Práve naopak. Trápi sa a dokonca má zlé sny. Pre mňa bolo toto zistenie jedným z najkrajších momentov knihy.

Iné knihy od Michaely vám odporučiť neviem, nakoľko som od nej zatiaľ prečítala len túto, ale ak sa chcete pustiť do jej tvorby, tak rozhodne začnite ZlatovláSSkou. Neoľutujete.