Kristína Ježovičová a Michaela Mihoková - Nevidím zlo

08.04.2019

Žáner: román/triler
Väzba: brožovaná
Počet strán: 222


O knihe

Neznáme zlo zabije psa a nechá na stene krvou napísaný hanlivý odkaz. Dominika je počas celého činu sama doma. Páchateľa nie je schopná identifikovať, pretože je slepá. Hoci jej brat, mama a otec majú zrak zdravý, sú zaslepení vlastnými problémami a potrebami. Všetci štyria budú však nútení otvoriť oči a uvidieť zlo, ktoré s nimi koketuje.
Kto zabil psa a prečo ide po Dominike? Je možné, že je do strašidelnej akcie zapletený aj jeden člen domácnosti?


Môj názor

Všetko sa začne tým, keď jedného dňa slepá dvadsaťročná Dominika nájde v byte svojich rodičov rozštvrtené telo jej psa. Od tohto momentu sa rúca všetko ako domček z karát. Naštrbené vzťahy medzi členmi rodiny vyúsťujú do nezmyselných hádok a nepremyslene vznesených obvinení.
Po tejto nešťastnej udalosti sa Dominika uzavrie do seba ešte viac a začne sa pohrávať s myšlienkou, že sa osamostatní. Jej matka však o tom nechce ani počuť, snaží sa ju ochrániť pred každou hrozbou, veď je predsa slepá a navždy bude odkázaná na čiastočnú pomoc.

Medzitým sa jej problémový brat Braňo zapletie s nesprávnymi ľuďmi a dostane sa do sekty, ktorá sa snaží z nášho sveta odstrániť "tmu". V tejto sekte totiž vidí rodinu, ktorú doma už viac nenachádza.
Rodičia majú svoje problémy a starosti, ktorými však trpí celá domácnosť. Podarí sa im znovuobjaviť súdržnosť a zachrániť tak rodinu pred zlom, ktoré ich obklopuje?


"Prišla si len teraz?"
"Áno, teraz."
"Takže si to nebola ty?"
"Čo ti je? Prečo sa ma pýtaš také čudné otázky?"
"To nič, mami. Len ma trápi, že nevidím."
"Nikdy si sa preto netrápila."
"Nie, tak som to nemyslela. Už dávno som sa zmierila so životom v tme. Trápi ma, že nevidím niečo konkrétne. Niečo, čo je všade okolo mňa."
"Čo také potrebuješ vidieť?"
"Zlo. Nevidím zlo."Táto kniha síce nepatrí medzi novinky, no až teraz sa mi dostala do pozornosti. Zaujala ma na prvý pohľad svojou obálkou a prišlo mi neobvyklé, že na knihe spolupracovali dve autorky. Ešte som sa s tým nestretla, ale tento román je dôkazom toho, že to naozaj môže fungovať.
Takisto ma oslovila aj anotácia, ktorá sľubuje napínavý román s nádychom detektívky. Mne to síce detektívku ničím nepripomínalo, no napätie nechýbalo až po poslednú stranu. Kniha má navyše psychologický podtón a o to viac ma bavila, pretože ma nútila sústavne sa zamýšľať nad určitými problémami, ktoré sú bohužiaľ až príliš reálne i v našom svete. 

Až na malé detaily sa mi veľmi páčil spôsob, akým je kniha napísaná. Asi jediná vec, ktorá mi pri čítaní vadila, bola tá, že od tej nešťastnej udalosti na začiatku knihy prešlo viac ako tridsať strán, ale v príbehu ubehol len jeden jediný deň, čo mi príde celkom zvláštne, ale to je len detail.

Knižka je tenučká, má malé strany a pomerne veľké písmená, takže sa v podstate číta sama.
Dej môžete sledovať z pohľadu každého člena rodiny. Dopodrobna rozobraté vzťahy nefunkčnej rodiny bez vzájomného rešpektu a tolerancie ešte viac pridávajú na autenticite.
Veľkým prekvapením pre mňa bola nevšedná zápletka a nečakané rozuzlenie.  

Hlavná myšlienka nesie veľmi silné posolstvo, ktoré som poňala po svojom. Rodina je koniec koncov aj napriek všetkým problémom a nezhodám to najcennejšie, čo v živote máme. Preto ju neberme ako samozrejmosť, ale venujme jej svoj čas i pozornosť.