John Boyle - Zostaň, kde si, a potom odíď

14.08.2019

Žáner: historický/vojnový román
Väzba: brožovaná
Počet strán: 216


O knihe

V deň, keď vypukla prvá svetová vojna, Alfiemu Summerfieldovi sľúbil otec, že nikdy neodíde bojovať, no hneď nasledujúci deň svoj sľub porušil. O štyri roky neskôr Alfie netuší, kde jeho otec naozaj je, myslí si, že je na špeciálnej tajnej misii. Prekvapený a zmätený Alfie zistí, že jeho otec je v špeciálnej nemocnici pre vojakov s nezvyčajnými ťažkosťami. Alfie sa rozhodne otca z tohto čudného skľučujúceho miesta zachrániť. 

Môj názor

Kniha ma zaujala na prvý pohľad. Už len samotný názov mi prišiel veľmi zaujímavý a hoci som od autora ešte nič nečítala, skúsila som. A poviem vám, že skúsim zas!

Zaiste poznáte Chlapca v pásikavom pyžame. Neskutočne dobrý film...
A viete čo? Autorom knižnej predlohy je sám John Boyle. Síce som knihu ešte nečítala, celkom určite si ju pripíšem na svoj nekonečne dlhý zoznam, pretože John píše naozaj krásne a jednoducho zároveň, že je naozaj ťažké neobľúbiť si jeho knihy.

Takou zaujímavosťou je, že tento príbeh je zasadený do obdobia 1. svetovej vojny, čo je aspoň pre mňa celkom príjemným obzvláštnením, nakoľko som prečítala množstvo kníh na túto tematiku, no vždy boli späté s 2. svetovou vojnou.


Príbeh je o malom chlapcovi menom Alfie, ktorého otec sa rozhodne dobrovoľne narukovať, hoci mu sľúbil, že sa tak nikdy nestane. Prešli však štyri roky a Alfie stále o otcovi nič nevie. 
Medzitým robí všetko možné aj nemožné, aby pomohol svojej matke zvládnuť neprítomnosť otca a to aj po finančnej stránke. Chodí poza školu, no nie však blicovať, ale privyrábať si čistením topánok.
Vybral si skvelé miesto, kde sa denne premelie nespočetné množstvo ľudí - vlakovú stanicu.
Jedného dňa sa sčista-jasna na stanici objaví aj lekár, v ktorého papieroch Alfie zazrie otcovo meno. V tej chvíli sa rozhodne za každú cenu otca nájsť a priviesť ho späť domov.

Alfie berie záchranu otca ako tajnú misiu, ktorú musí splniť. Cestuje sám vlakom a keď sa s Božou pomocou (a taktiež s pomocou ochotnej spolucestujúcej) dostane do nemocnice, stačí mu jediný pohľad na otca a vie, že už nie je tou istou osobou, ktorou býval.

Viac vám však prezradiť nemôžem a ani nechcem. Skúste tomuto príbehu dať šancu a zistíte (tak ako ja), že toto je jedna z tých kníh, o ktorej ste nevedeli, že ju potrebujete, kým ju neprečítate. Krásny a dojemný príbeh.