Jill Alexander Essbaum - Hausfrau

25.09.2019

Žáner: román
Väzba: pevná
Počet strán: 320

O knihe

Anna vedie pohodlný, materiálne komfortný život hausfrau, domácej panej, ale jej vnútorný svet sa rúca. Rozhodne sa prebrať k životu novými zážitkami - kopou sexuálnych aférok, ktoré prežíva s takou ľahkosťou, až tým prekvapuje aj samu seba.
Napokon sa od svojich sexuálnych afér stane závislou, a keď ich chce skončiť, zistí, že to nie je také jednoduché. Napätie sa stupňuje a všetky klamstvá sa Anne začnú vymykať spod kontroly. Prekročila hranice morálky a zisťuje, že sa dala vtiahnuť až tam, odkiaľ niet cesty späť. 

"Ak bez niečoho nemôžete žiť, tak neprežijete."

Môj názor

Od tejto knihy som si veľa nesľubovala. Jednak preto, že som z jej obsahu nevedela zhola nič a jednak preto, že pre jej kúpu som sa rozhodla z jediného dôvodu - učarovala mi krásna obálka a bola to láska na prvý pohľad. 

Obálka však nie je jediná vec, ktorou sá táto knižka môže pýšiť. Obsahovo síce možno neosloví všetky typy ľudí, mňa si však získala. Úplne. 

Anna je tridsaťsedemročná Američanka žijúca vo Švajčiarsku. Celý dej sa teda nesie v tomto duchu. Dozviete sa množstvo zaujímavostí zo života ľudí v krajine, kde je všetkého dostatok. 
Anna to však vníma trochu inak. Cíti sa tu ako väzeň a má pocit, že nikdy nebude schopná zapadnúť medzi švajčiarskych snobov. Paradoxne sa za jedného vydala.
Sú rodina, ktorá má všetko, avšak len po materiálnej stránke a pôsobia priam idylicky. Aspoň navonok.

Anne sa tento komfortný život domácej panej máli. Cíti sa veľmi osamelo a so svojím emocionálne nedostupným manželom Brunom sa jej už akosi nedarí nadviazať kontakt. Niet sa veľmi čomu diviť, práca bankára si vyžaduje nekonečné množstvo času a energie. A tak sa vždy Bruno vracia domov nevrlý a vyčerpaný. K tomu všetkému si ešte prirátajte deti. A hneď rovno tri.
Emočný masaker, však?

Áno, znie to ozaj vyčerpávajúco, ale je to dostatočný dôvod na to, aby tým Anna ospravedlnila svoje činy? Na to nech si odpovie každý sám.

Na zmiernenie Anninho trápenia zaberá len jediná vec. Milostné aféry. Milenci. Dobrodružstvá na jednu noc. Alebo aj viac. Množstvo slov vyjadrujúcich však len jedno: sex. Nezáväzný, pri ktorom nemusí myslieť na nič iné, ako na seba. Neustále ho vyhľadáva mimo manželskej spálne a predsa si ho užíva najviac so svojím vlastným mužom, čo znie naozaj paradoxne a práve to ju núti skoncovať s jej aférkami a zároveň s dvojitým životom, ktorý vedie.

Keď sa však do jedného zo svojich milencov zamiluje, všetko sa jej vymyká spod kontroly a postupne sa Anne rúca celý svet. Nielen ten vnútorný, ten už je totiž dávno v troskách.

Hausfrau je príbeh ženy, ktorá riskuje všetko pre ukojenie svojich túžob. Tejto knihe by sa zrejme mali vyhnúť ženy, ktoré sú možno v rovnakom rozpoložení ako je Anna sama.
Troška ma sklamal nedotiahnutý koniec, ktorý si viem predstaviť určite aj inak, no v konečnom dôsledku to bolo veľmi dobré čítanie.