Gaia de Beaumont - Dobrá výchova

10.05.2019

Žáner: spoločenský autobiografický román
Väzba: pevná
Počet strán: 160

O knihe

Dobrá výchova je príbehom dievčaťa, ktoré vyrástlo v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch v rímskej aristokratickej rodine. Osamelé a citlivé dieťa žije v nádhernom dome a letá trávi u francúzskych príbuzných v Normandii a v napoleonskej vile v Toskánsku.
Dobrá výchova je podľa jej rodiny prísna výchova s jasným cieľom: Gaia sa vydá a zdvojnásobí rodinný majetok. Jej guvernantkou je Miss Blu, Rolls Royce medzi vychovávateľkami, škótska Mary Poppinsová, puritánka bez zmyslu pre humor, ktorá bola v službách rumunskej kráľovskej rodiny. Dievča s modrou krvou sa musí riadiť pravidlami - zásadami jazyka a správania, obliekania a štýlu.

Môj názor

Až do poslednej strany som netušila, že ide o autobiografický román autorky. V tomto príbehu v podstate podáva svedectvo o živote v rodine, ktorej existencia stojí na dodržiavaní spoločenských konvencií a spojení majetkov.

Gaia má síce na prvý pohľad všetko, no chýba jej to najdôležitejšie - rodičovská láska. Jej rodičia o ňu nemali nikdy skutočný záujem. Ich jediným cieľom bolo vydať ju a zdvojnásobiť tak rodinný majetok. Už ako malá sa nemala s kým hrať a svojim rovesníčkam tíško závidela ich obyčajný spôsob života. Poznala len hru, ktorá spočívala v kráčaní pomedzi nábytok a rozoznávaní jeho štýlov. Preto boli pre ňu takým malým únikom z reality práve letné prázdniny, ktoré vždy trávila u svojich francúzskych starých rodičov v Normandii alebo v talianskej vile v Toskánsku.

"Vychovávali ma, aby ma dobre vychovali a to sa im podarilo. Na výchovu sa viem spoľahnúť a zároveň ju nenávidím, pretože mám často pocit, že je to len pazúr, čo sa vám zakvačí do krku a berie vám dych."


Jej matka bola veľmi svojská žena. Proti svojej vôli sa vydala za francúzskeho grófa, splodili dcéru, po ktorej vôbec netúžila a mala ju len kvôli zachovaniu dynastie. Voči deťom pociťovala silnú averziu, a hoci sa k svojej dcére snažila pristupovať s trochou nehy, v skutočnosti ju nemohla vystáť. A tak sa časom uchýlila k pitiu vodky, aby iným znepríjemnila život a seba zbavila bolesti.

"Ona však odišla zo dňa na deň a to ma zaskočilo. Neviem, či som niekedy videla v tvári ukrutnejší výraz bolesti. Voči smrti cítila toľko hnevu a pri pomyslení, že svet pôjde veselo ďalej aj bez nej, sa rozzúrila natoľko, že ako posledné slová mi povedala: "Choď do riti."

Tento príbeh je napísaný s veľkou dávkou irónie a navyše spôsobom, ktorý mňa osobne uchvátil a aj keď by sa mnohým mohol zdať nudný, mňa zaujal už len preto, že som ešte nič podobné nečítala. Viackrát som sa pozastavila nad autorkinou schopnosťou rozpísať sa aj na niekoľko strán o takej banalite, akou sú napríklad vlasy, či lízanie zmrzliny:-) Pre mňa to bolo veľmi zaujímavé a nevšedné čítanie. Aj napriek tomu som však bola mierne sklamaná, pretože už od vydania tejto knihy som od nej čakala niečo viac.

Ak máte radi knihy s rôznymi dejovými zvratmi, zápletkami, či nečakanými koncami, Dobrá výchova pre vás zrejme nebude to pravé. Príbeh je akoby len výpoveďou osamelého dievčaťa žijúceho v zlatej klietke. Ak však hľadáte niečo oddychové a zároveň pútavé, bez nutnosti zamýšľania sa nad obsahom, v takom prípade vám túto knihu môžem len a len odporučiť.