Édouard Louis - Koniec Eddyho

30.06.2019

Žáner: autobiografický román
Väzba: brožovaná
Počet strán: 160O knihe

Detstvo plné útrap prežité v sociálne i kultúrne limitovanom prostredí chudobnej severofrancúzskej dediny Hallencourt. Nie je to však len príbeh detstva a dospievania poznačený postupne odhaľovanou homosexualitou hlavného hrdinu. Je aj o sociálnej nerovnosti, sexualite i násilí, no najmä o hľadaní si vlastnej cesty za slobodou medzi úzkymi mantinelmi súčasného sveta. 

"Na detstvo nemám ani jednu šťastnú spomienku."Môj názor

Príbeh Eddyho vo mne vyvolal množstvo rozporuplných pocitov. Jednak som s ním súcitila, neskôr som bola zase zhrozená z udalostí, ktoré sa odohrali. Inokedy som zase pociťovala hnev voči spoločnosti - ľuďom, ktorí neprejavili ani štipku tolerancie voči dospievajúcemu chalanovi, ktorý v podstate iba hľadá sám seba. 

Už odmalička totiž vie, že je iný, ako ostatní chlapci. Bojí sa diskriminácie a vie, že ľudia z dediny, v ktorej vyrastá, by nikdy neboli schopní byť ani trocha tolerantní voči niekomu, kto jednoducho nie je "normálny". A tak sa silou-mocou snaží popierať, kým je, len aby bol v očiach rodičov a spoločnosti tým, za koho ho chcú mať.

Dokonca sa snaží presvedčiť sám seba, že jeho "stav" je len dočasný a dá sa vyliečiť.
Homosexualita však nie je choroba a Eddy prichádza na to, že nikdy nebude schopný nasilu zmeniť to, čo v skutočnosti cíti.

Eddy to naozaj nemal v detstve ľahké. Navyše vyrastal v extrémnej chudobe a každý deň musel čeliť alkoholizmu svojho otca, voči ktorému pociťoval odpor a zároveň sa ho bál. Neustále bol terčom posmechu, či fyzických útokov, ktoré zahŕňali aj šikanu.

Počúval som odvšadiaľ a odjakživa, že dievčatám sa páčia chlapci. Ak sa mi páčili, musel som byť dievča. 

Koniec Eddyho je ďalšou knihou, ktorej obsah musím po prečítaní tak trochu ešte spracovávať. Autor detailne opisuje mnoho kontroverzných scén, s ktorými ja osobne problém nemám a s odstupom času si uvedomujem, že tieto pasáže sú tu nevyhnutné, aby sa čitateľ dokázal vžiť do Eddyho kože.
Jeho príbeh by som odporučila prečítať každému, avšak medzi nami sa aj v dnešnej dobe nájde priveľa homofóbnych ľudí, ktorí by ho pravdepodobne nedokázali oceniť, či nedajbože pochopiť.

Za knižku vďačím vydavateľstvu Absynt.