Dan T. Sehlberg - Sinon

21.05.2019

Žáner: severská krimi/thriller
Väzba: pevná
Počet strán: 360


O knihe

Niekoľko pacientov štokholmskej nemocnice je v kritickom stave. Nakazili sa neznámym, no veľmi zákerným vírusom nazvaným NCoLV. Jediná osoba, ktorá sa dosiaľ uzdravila, je Hana, manželka profesora informatiky Erica Söderqvista. Na vývoji vakcíny pracuje súkromná farmaceutická spoločnosť Cryonordic a tá vyhlasuje, že vakcínu má na dosah ruky. Nevyhnutne však potrebuje Hanninu krv. Eric je na pochybách. Má dôvodné podozrenie, že spoločnosť je napojená na teroristickú skupinu. 


Môj názor

Na prvý pohľad by sa vám mohlo zdať, že ide o klasickú kriminálku. V tejto knihe však figuruje toľko futuristických technológií a výdobytkov modernej techniky, že by som ju skôr zaradila medzi sci-fi. A asi preto mi táto kniha veľmi nesadla. A asi preto som ju čítala taaak dlho.
Navyše je z môjho pohľadu dosť chaoticky napísaná - každá kapitola sa odohráva na inom mieste, dokonca v inom štáte, stále príbudajú nové a nové postavy a chvíľku mi trvalo, kým som sa v tom celom zorientovala. Keď si však na tento štýl zvyknete, rýchlo vás to vtiahne do deja.

Táto kniha je voľným pokračovaním predchádzajúcej knihy Mona. Vôbec neprekáža, ak ste ju nečítali, nečítala som ju ani ja. Síce dej na ňu tak trochu nadväzuje, nie je potrebná k tomu, aby ste pochopili všetky súvislosti, nakoľko tu ide o iný príbeh.

A teraz troška z obsahu.
Eric Söderqvist objaví počítačový vírus, ktorý sa dokáže preniesť do krvi človeka. Nikto však nevie, odkiaľ sa vzal a v ohrození je celé ľudstvo.
Z množstva nakazených ľudí sa vylieči len Hanna Söderqvistová, manželka Erica. Kto má však najväčší úžitok z epidémie? Predsa ten, kto vlastní vakcínu. Preto sa farmaceutická spoločnosť Cryonordic takú snaží vynájsť. Na to však potrebujú práve Hanninu krv, ktorá má pre nich nevyčísliteľnú hodnotu pre jej obsahujúce protilátky. Eric sa za každú cenu snaží nájsť niečo, čím polícii dokáže, že Cryonordic pácha trestnú činnosť.

Páčilo sa mi, ako detailne autor vykresľuje opis krajiny, že si reálne dokážete to prostredie predstaviť. Najväčším prekvapením pre mňa bola bývalá tajná agentka Rachel, ktorá sa obráti proti svojmu zamestnávateľovi v snahe zachrániť Hannu a pomôcť Ericovi odhaliť nekalé praktiky Cryonordicu. Medzitým sa snaží zachrániť svoju sestru Taru z pazúrov teroristického väzňa, ktorý má krycie meno Sinon.

"Krycie meno je Jawdah. Projekt Jawdah. Najprv nakazíme ľudí na západe, potom si počkáme na novinové články a paniku, ktorú rozpútajú. Náš PR tím prileje olej do ohňa a lobisti sa postarajú, aby sa problém spolitizoval. Následne rozšírime správu, že existuje vakcína, ktorú predáva jedine Cryonordic." 

Všetky negatíva, ktoré som vymenovala však nemenia nič na veci, že je to veľmi pútavý príbeh so zaujímavým námetom, množstvom napätia, násilia a akčných momentov. Kto má rád v knihách tieto prvky, určite sa nesklame.