Beatrix Zaťková - Podivuhodná kniha, ktorá vyčistila more

19.08.2019

Žáner: spoločenský/filozofický román
Väzba: pevná
Počet strán: 272


O knihe

Príbeh s rýchlym spádom plný humoru, sebairónie a nadhľadu vás zavedie do kvetinovej záhrady lekárky Ivany, do hajlochu abstinenta Martina, do mladej rodiny, ktorej velí zdravou výživou posadnutá Andrejka, aj do cigánskeho tábora v slnkom zaliatom Marseille. Kľukatá cesta napokon všetkých dovedie k poznaniu, že svoj život treba žiť naplno, pretože jediná istota je tá, že všetko sa raz skončí - to dobré aj to zlé.

ŠTYRI príbehy ŠTYROCH ľudí odohrávajúce sa počas ŠTYROCH ročných období - ŠTYRI priamky stretajúce sa v jednom bode.

Môj názor

Túto novinku som si vybrala pochopiteľne kvôli záhadnému názvu, ktorý ihneď upútal moju pozornosť a pod ktorým sa mohlo skrývať čokoľvek. Samozrejme som bola zvedavá, tak som sa teda pustila do čítania. Podotýkam, že s úplnou nevedomosťou, čo ma čaká.

Asi som však čakala úplne niečo iné, ako to, čoho sa mi dostalo.
Ide teda o štyri príbehy štyroch rôznych ľudí, o spojení ktorých najprv vôbec nemáte ani tušenia. Postupne si však uvedomíte, že všetko do seba zapadá ako puzzle.

Každý jeden z týchto ľudí sa nejakým spôsobom ocitne v situácii, alebo fáze svojho života, kedy nevie, "kam z konopí", teda jednoducho nevie, ako ďalej. A tu akoby mávnutím čarovného prútika prichádza na scénu podivuhodná kniha, ktorá v sebe skrýva odpovede na všetko. Keď sa problémy jedného čarovne vyriešia, táto magická kniha putuje do rúk ďalšieho zúfalca, ktorý potrebuje nájsť riešenie.

Po prečítaní tejto knihy boli moje pocity veľmi zmiešané. S odstupom času mám v tom jasno - nebolo to úplne podľa mojich predstáv. Asi sa však len nedostala do správnych rúk, pretože mi jednak nesadol štýl autorkinho písania, ani som sa nedokázala stotožniť s postavami. A to sú pre mňa dve z najpodstatnejších vecí, ktoré rozhodujú o tom, či knihu odporučím ďalej a niekedy sa k nej ešte vrátim, alebo si na ňu o pár dní už ani nespomeniem. Tak môžete hádať, ktorá z týchto situácií nastane v tomto prípade:-).

Nechcem vás od nej teraz úplne odrádzať, pretože som si všimla, že sa páčila mnohým ľuďom. Ibaže mne jednoducho nesadla. Príbehy sú vcelku fajn - také zo života. Veci, ktoré sa nám obyčajným ľuďom bežne stávajú. Možno sa v nej dokonca viacerí nájdete...
Mňa zrejme sklamala práve preto, lebo som hľadala nezabudnuteľný príbeh, ktorý sa z mojej mysle len tak ľahko nevytratí, no opäť som natrafila na oddychové čítanie, ktoré mi nedalo síce nič, no aspoň som sa pri ňom odreagovala. Podivuhodná to kniha veru. Nenáročných čitateľov možno obohatí viac.