Ariel Levy - Proti všetkým pravidlám

27.06.2019

Žáner: autobiografický román
Väzba: brožovaná
Počet strán: 192


O knihe

Ako mladá žena sa rozhodla, že ak sa stane reportérkou, perfektne sa spojí jej sila i všetky túžby. Stane sa profesionálnou objaviteľkou, druhom ženy, ktorá je slobodná vo všetkom, čo si vyberie. Presťahuje sa na Manhattan a roky strávi dobrodružným cestovaním po celom svete, aby pre slávny časopis The New Yorker písala portréty nezvyčajných ženských hrdiniek. Zažije však aj nepredstaviteľné sklamania, kvôli ktorým sa musí vzdať mnohých svojich ilúzií. Vo svojom autobiografickom románe zachytáva nielen vlastný život, ale aj našu komplikovanú súčasnosť.
Je to príbeh o veľkej láske i obrovských stratách, o závislosti, homosexualite a veľkej ženskej sile.


Môj názor


Proti všetkým pravidlám je prvá 'absyntovka',
s ktorou som prišla do kontaktu a som nadšená. Sú to v podstate zápisky zo života spisovateľky, Ariel Levy, zhrnuté do jednej knihy.
Pre niekoho môže byť však táto kniha príliš. Príliš prudká, príliš silná, príliš nekompromisná, príliš šokujúca, príliš skutočná. Pretože to je slovo, ktoré ju vystihuje najviac, ako aj samotnú autorku tohto románu. Odmalička jej vštepovali do hlavy, že je pre túto spoločnosť jednoducho príliš.

Už ako malá nebola práve obľúbené dievčatko. Rada sa hrávala dobrodružné hry, kde vystupovali piráti, rytieri, či múmie (namiesto bábik, ktoré jej podstrkovali), bola sebestačná, odvážna a schopná prežiť, nech by sa dialo čokoľvek. Vždy bola jednoducho iná.
Ariel svojím správaním nikdy nezapadala do 'normálu'. Vo svojom príbehu opisuje mnoho situácií, kedy konala proti spoločnosti, konvenciám, svojej vlastnej rodine, jednoducho proti všetkým a všetkému.

"Domnievala som sa, že som tie divoké živly vo mne, tú energiu, nenásytnosť, lásku skrotila a ukotvila v živote, v ktorom sa dali udržať na uzde. Ale ony explodovali." V prvej časti
knihy sa Levy venuje svojej práci, rozpráva o svojich pracovných cestách i rozhovoroch so známymi osobnosťami, o tom, ako stretla a spoznala svoju životnú lásku Lucy, s ktorou sa aj zosobášili.

Druhá časť odhaľuje už osobnejšie útržky z jej života. Opisuje obdobie, kedy si uvedomila, že jediná vec, ktorou si je stopercentne istá je tá, že chce byť matkou. Adopcia však neprichádzala do úvahy, Ariel totiž chcela svoje vlastné dieťa - dala sa umelo oplodniť. Od tohto momentu akoby sa spustila lavína zlých udalostí. 
Ariel sa v pokročilom štádiu tehotenstva vydáva na pracovnú cestu do Mongolska. Všetko je v poriadku, až kým sa neocitne v kúpeľni hotelovej izby na zemi a v kŕčoch bolesti...A aby toho nebolo málo, Lucy sa popritom opíja do nemoty.

Jej srdcervúci príbeh som miestami čítala so slzami v očiach - najhorším zážitkom v jej živote bola celkom určite strata dieťaťa. Jej vytúžené dieťatko, ktoré nemala šancu spoznať a byť mu matkou. Po tejto nešťastnej udalosti pre ňu všetko nadobro stratilo zmysel.

"Je to síce zvláštne, ale mňa upokojuje práve tá pravda. Smrť si raz príde po nás všetkých."  


V tretej časti knihy
sa v podstate dozvedáme, ako sa Ariel snažila vyrovnať so svojím osudom, ako si konečne začala plniť sny a koniec koncov aj o tom, ako dopadol jej vzťah s Lucy.

Veľmi ma šokovalo, čím všetkým si Ariel vo svojom živote musela prejsť a práve to všetko robí tento príbeh výnimočným. Pre mňa to bolo naozaj skvelé čítanie a pokiaľ máte radi non-fiction, Proti všetkým pravidlám zaiste nesmie chýbať vo vašej poličke. Je to malá, útla knižka, ktorú zaručene zhltnete za pár hodín, ale nad jej obsahom budete premýšľať aj dlho potom.