André Aciman - Daj mi tvoje meno

06.02.2019

Žáner: young adult
Väzba: brožovaná
Počet strán: 232

O knihe

Môže vás pártýždňový vzťah poznačiť na celý život? Čo ak v sedemnástich rokoch prežijete tú najintenzívnejšiu skúsenosť, ktorá sa už nikdy nezopakuje? Daj mi tvoje meno je strhujúcim príbehom lásky, ktorá vzplanie medzi 17-ročným Eliom a 24-ročným Oliverom, hosťom Eliových rodičov, počas jedného leta na slnečnej talianskej riviére. Obaja najskôr predstierajú ľahostajnosť, ale postupne ich čoraz viac pohlcuje vzájomná príťažlivosť - prerastajúca do posadnutosti aj strachu, fascinácie i túžby.

V tomto tichu som naňho teraz pozeral, nie preto, aby som vzdoroval, či dal najavo, že sa už nehanbím, ale aby som sa poddal, povedal mu, toto som ja, toto si ty, toto chcem, medzi nami nie je nič iné, len pravda, a kde je pravda, nie sú bariéry, vyhýbavé pohľady, a ak z tohto nič nebude, nech sa nikdy nebude môcť povedať, že ani jeden z nás si nebol vedomý, čo sa môže stať.


Môj názor

Túto knihu som sa rozhodla čítať aj napriek nespočetnému množstvu negatívnych recenzií a vôbec to neľutujem, pretože si myslím, že som urobila dobre, keď som sa rozhodla spraviť si vlastný názor. Aj keď nie som veľký nadšenec Young Adult kníh, môžem potvrdiť, že táto je naozaj niečím výnimočná. Nestáva sa mi často, že ma kniha pohltí hneď od začiatku, ale tejto sa to podarilo najmä vďaka štýlu autorovho písania. Neskutočné opisy pocitov hlavných postáv ale aj opisy prostredia vás prenesú priamo do horúceho Talianska, čiže máte pocit, akoby ste to celé prežívali spolu s nimi.

Kniha vo mne zanechala neopísateľné pocity a keď som zistila, že bol natočený aj film, musela som ho vidieť. Samozrejme aj filmové spracovanie malo niečo do seba a bolo takmer vernou kópiou knihy, ale aj tentokrát u mňa platí to staré známe klišé: "KNIHA BOLA LEPŠIA". Avšak, nemyslím si, že je určená pre každého čitateľa, nakoľko ide o ľúbostný príbeh dvoch mladých mužov a nie každý je schopný jednoducho zahodiť predsudky a čítať, no ja hovorím: Zahoďte predsudky a čítajte!