Alena Mornštajnová - Hana

06.02.2019

Žáner: historický román
Väzba: brožovaná
Počet strán: 310

O knihe

Hana je tretím románom úspešnej českej autorky.
Je zima roku 1954 a deväťročná Mira sa napriek zákazu rodičov vydá k rieke jazdiť na ľadových kryhách. Spadne do vody, čím sa jej neposlušnosť prezradí a je za to potrestaná tým, že na rodinnej oslave nedostane zákusok. Nevinná príhoda z detstva však pre Miru znamená zásadný životný zvrat. Nasleduje tragédia, ktorá ju na dlhé roky pripúta k mlčanlivej a depresívnej tete Hane a odhalí naštrbenú rodinnú históriu, ktorá naďalej popláva prúdom jej života ako ľadová kryha.

Príbeh, ktorý vychádza zo skutočných udalostí rozpráva Alena Mornštajnová v strhujúcom tempe a so zmyslom pre dramatičnosť, až má čitateľ pocit, že sleduje napínavý film.Môj názor


Ak by sa ma niekto spýtal na moju obľúbenú knihu, bez rozmýšľania by som odpovedala Hana. Táto kniha má totiž všetko, čo má dobrá kniha mať. Pri nej som si totiž poplakala, miestami som sa smiala na vtipných momentoch, ktoré príjemne odľahčili celkovú ponurú atmosféru, ale väčšinou som však tŕpla, súcitila s hlavnými postavami príbehu a dúfala, že Mire a Hane bude nakoniec lepšie. Táto knižka mi priniesla neskutočný zážitok a pre mňa je jedným slovom DOKONALÁ. Nemala by chýbať na poličke ľuďom, ktorí majú radi knihy s tematikou druhej svetovej vojny, pretože táto je napísaná inak, ako to poznáme. Ja som sa do nej zamilovala už po prečítaní prvej strany a to aj napriek tomu, že je písaná v českom jazyku. Najprv som váhala, či sa do nej pustiť, ale som neskutočne rada, že ma tá čeština nakoniec neodradila. Stala sa totiž mojou srdcovkou a ja ju môžem len a len odporúčať ďalej.

Kniha je rozdelená na tri časti a každú časť rozpráva niekto iný. Najsilnejšou pre mňa bola práve posledná časť, ktorej rozprávačom bola Hana. Každá jedna veta mi vháňala slzy do očí a ja som veľmi rada, že sa autorke podarilo napísať tak silný príbeh, ktorý sa mi dlhodobo vryl do pamäti.